حزب سکولار دمکرات ایران

نفتکش «آدریان دریا» سرگردان در جنوب آنتالیا؛ حرکت خطرناک ابرتانکر ۳۳۰ متری با ۲٫۱ میلیون بشکه‌ نفت در آب‌های بین‌المللی

بر اساس اطلاعات وبسایت «مارین ترافیک»، نفتکش ایرانی «آدریان دریا» (گریس ۱) که ۲۰ اوت (۲۹ امرداد)، پس از یک ماه و نیم توقف جبل‎الطارق را ترک کرد اکنون پس از دست‌کم سه بار تغییر مسیر در آب‎های جنوبی آنتالیا سرگردان است.

مایک پومپئو گفته: “ما روشن گفته ایم که هر کسی که به این کشتی کمک برساند، هرکسی از آن حمایت کند، هرکسی که به کشتی اجازه پهلو گرفتن بدهد در معرض تحریم های آمریکا خواهد بود.” او افزوده: “اگر این کشتی بار دیگر به طرف سوریه برود، هر اقدامی که در چارچوب این تحریم ها بتوان برداشت را برای جلوگیری از آن انجام خواهیم داد.”

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، جمعه هشتم شهریور، اعلام کرد این نفتکش به سمت لبنان حرکت می‌کند. وی خبرها و شایعات در مورد پهلوگیری آن در یکی از بنادر ترکیه را رد کرد. پیش از این گفته می‎شد خدمه نفتکش «آریان دریا» قصد پهلوگیری در بندر مرسین را دارند.

به گزارش رویترز علی حسن خلیل وزیر دارایی لبنان در گفتگو با این خبرگزاری از اینکه نفتکش «آدریان دریا» راهی بنادر این کشور شده اظهار بی‎اطلاعی کرد و گفت که درخواستی درباره پهلو گرفتن این نفتکش دریافت نکرده‎اند.

پیش از نیز از یونان، قبرس و کانال سوئز به عنوان مقصد کشتی نام برده شده بود اما اکنون برخی منابع می‎گویند این نفتکش به سمت بندر اسکندرون ترکیه در حال حرکت است.

این بندر ۲۰۰ کیلومتر با پالایشگاه بانیاس در سوریه فاصله دارد، مکانی که مقصد اصلی این نفتکش بوده و به همین دلیل نیز توقیف شده است.

وزارت خارجه آمریکا به تمام کشورهای ساحل مدیترانه در مورد همکاری با این نفتکش هشدار داده و باید دید آیا ترکیه حاضر می‎شود ریسک پهلوگرفتن این نفتکش را در بنادر خود قبول کند یا نه. این در شرایطی است که روس‎ها امکان بیشتری برای کمک به رژیم ایران داشته‌اند و در مقایسه با دیگر کشورهای حوزه مدیترانه دستشان برای کمک به جمهوری اسلامی بازتر بود.

روز دوشنبه علی ربیعی سخنگوی دولت ادعا کرد محموله نفت داخل کشتی فروخته شده و هر جا که خریدار بگوید تحویل داده می‎شود اما وی نام خریدار ادعایی را فاش نکرد!

روزنامه حریت ترکیه، پنجشنبه تایید کرده بود که این نفتکش در حال حرکت به سمت آب‎های منطقه «آنامور» مرسین است و پیش‎بینی کرده بود، شنبه ۳۱ اوت به این بندر برسد. ولی حالا این نفتکش سرگردان تغییر مسیر داده است و معلوم نیست به کجا می‌رود. به نظر می‎رسد فشارهای آمریکا روی دولت ترکیه سبب شده که رجب طیب اردوغان قید کمک به رژیم ایران را بزند.

سرگردانی نفتکش غول‌پیکر آدریان دریا که به یکی از نمادهای دروغ و بی‎حیثیتی جمهوری اسلامی تبدیل شده آشکار می‎کند که تهدیدات و تحریم‎های آمریکا تا چه اندازه موثر است که حتی دوستان جمهوری اسلامی حاضر به کمک به نظام نیستند. از سوی دیگر حرکت این شناور عظیم با توجه به اینکه رژیم با تحریم بیمه نیز روبروست با خطرات فوق‎العاده‌ی انسانی و محیط زیستی روبروست. اگر نظیر آنچه برای سانچی اتفاق افتاد تکرار شود با توجه به شرایط مدیترانه بسیار فاجعه‎بارتر خواهد بود.

منبع: کیهان لندن