حزب سکولار دمکرات ایران

evin_tehran2018

مهدی محمودیان، ‏کمیته پیگیری بازداشتهای۹۶؛

بین روزهای شنبه نه دی ماه تا سه شنبه دوازدهم دی ماه نزدیک به ۴۰۰ نفر تحویل قرنطینه زندان اوین شده‌اند. غالب این افراد توسط نیروی انتظامی و در خیابان‌ها بازداشت و به ادارات انتظامی سطح شهر اعزام شده و پس از تشکیل پرونده مقدماتی به زندان اوین منتقل شده‌اند.

‏نیروی انتظامی در اکثر بازداشتگاه‌ها رفتار مناسبی با بازداشت شدگان نداشته و اکثر بازداشت شدگان از فحاشی و رفتارهای زننده مامورین در زمان بازداشت و مدت زمان چند ساعته نگهداری در بازداشتگاه‌های نیروی انتظامی خبر می‌دهند. برخی ازبازداشت شدگان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

‏یکی از بازداشت شدگان که در خیابان انقلاب و پس از درگیری فیزیکی با مامورین انتظامی بازداشت شده، ساعت‌ها توسط مامورین و به تلافی درگیری در خیابان در پلیس امنیت توسط همان مامورین مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

یکی دیگر از مشکلات بازداشت شدگان در ادارات انتظامی نبود غذا برای بازداشت شدگان بوده است تا حدی که برخی از بازداشت شدگان از نخوردن غدا تا ۲۴ ساعت خبر می دهند.

از حدود ۴۰۰ نفر بازداشت شده در سه روز اول بیش از ۱۵۰ نفر درخواست داروهایی مرتبط با اعتیاد را داشته‌اند که طبق قوانین زندان، این داروها می‌بایست با بررسی و تایید پزشک در اختیار زندانیان قرار می‌گرفت، اما مسئولین زندان صرفا با اظهار بازداشت‌شدگان قرص متادون در اختیار آنها قرار داده‌اند.

‏طبق قوانین سازمان زندان‌ها این داروها باید با دستور پزشک و در حضور مامورین زندان مصرف شود، اما متاسفانه با قصور مامور زندان و با درخواست زندانیان در اختیار آنها گذاشته شده است.

‏با آنکه در شب اول حداقل نام مصرف کنندگان در دفاتر ثبت می‌شد اما از شب دوم حتی بدون ثبت نام مصرف کننده تعداد زیادی قرص متادون در اختیار بازداشت شدگان قرار گرفته است. ‏به نحوی که برخی از بازداشت شدگان که سابقه اعتیاد نیز نداشته‌اند به عنوان آرام بخش و یا موارد مشابه از این قرص استفاده کرده‌اند که طبیعتا باعث ناراحتی و آزارشان شده است.

‏برخی از بازداشت شدگان نیز اعلام داشته‌اند که در روزهایی که در بند قرنطینه به سر می‌بردند جهت بازجویی به بخش‌هایی از اوین منتقل شده‌اند که در آنجا مورد خشونت فیزیکی و کلامی قرار گرفته‌اند

‏به گواه دو تن از شاهدان عینی سینا قنبری روز پنج شنبه و دو روز قبل از مرگ جهت بازجویی فراخوانده می‌شود که بعد از بازداشت با آنکه از روحیه خوبی برخوردار بوده است اما با شوخی به هم اتاقی‌هایش می‌گوید که خانه تکانی داشته‌اند به نحوی که برخی از بخش‌های بدنش به شدت کبود بوده است.

sina

پیکر سینا قنبری صبح روز شنبه ۱۵ دی ماه در حالی که کیسه زباله به دور گردنش بسته شده بود در کف سرویس بهداشتی قرنطینه زندان اوین توسط زندانیانی که وظیفه نظافت را داشته‌اند پیدا می‌شود.