بیانیه ائتلاف جهانی علیه مجازات مرگ در مورد حکم اعدام سهیل عربی: آزادی بیان جرم نیست

تاریخ: یکشنبه ,۹ آذر ۱۳۹۳

در پی‌ تائید حکم اعدام سهیل عربی‌ به اتّهام سب النبی توسط دیوان عالی‌ کشور ائتلاف جهانی‌ بر علیه مجازات مرگ در بیانیه‌ای خواهان لغو فوری و بدون قید و شرط حکم اعدام سهیل عربی‌ شد. ائتلاف جهانی‌ بر علیه مجازات مرگ شامل بیش از ۱۴۰ نهاد غیر دولتی از بیش از ۴۰ کشور دنیا می‌‌باشد. از جمله سازمان‌های عضو این ائتلاف میتوان سازمان عفو بین الملل، فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر، سازمان فرنسوی همه با هم بر علیه اعدام و مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران را نام برد.

بیانیه ائتلاف جهانی علیه مجازات مرگ در مورد حکم اعدام سهیل عربی: آزادی بیان جرم نیست

سهیل عربی ، عکاس ۳۰ ساله ایرانی، به اتهام ” توهین به پیامبر اسلام” در فیس بوک به اعدام محکوم شده و حکم اعدام وی توسط دیوان عالی کشور تایید شده است.ائتلاف جهانی علیه مجازات مرگ (WCADP) حکم اعدام آقای عربی را به شدت محکوم کرده و خواهان لغو بی درنگ آن از سوی مقامات ایران می باشد.

رئیس ائتلاف جهانی، فلورانس بلیویر، اظهار داشت: “سهیل عربی تنها برای اعمال حق خود در آزادی بیان به اعدام محکوم شده است. ما خواهان لغو فوری حکم اعدام وی بوده و از مقامات ایرانی می خواهیم که او را آزاد کنند. ”

محمود امیری مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران (IHR)، یکی از اعضای کمیته راهبری ائتلاف جهانی علیه مجازات مرگ ، گفت: “قانون مجازات ایران مجازات مرگ را برای بسیاری از اتهامات غیر خشونت آمیز مانند” توهین به پیامبر اسلام “مجاز می دارد. حذف این احکام مرگ باید بالاترین اولویت در گفت و گوی جامعه بین المللی با ایران باشد. ”

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سهیل عربی را در نوامبر ۲۰۱۳ دستگیرکرد. آقای عربی در سلول انفرادی به مدت دو ماه در بند ۲-الف سپاه پاسداران در زندان اوین نگهداری شد. سپس او به بند عمومی ۳۵۰ زندان اوین جایی که در حال حاضر نگهداری می شود منتقل گردید. شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی خراسانی، عربی را به اتهام سب النبی و ائمه اطهار، جهت انتشار مطالبی در هشت حساب کاربری فیس بوک که مقامات ایران می گویند متعلق به سهیل عربی می باشد، در تاریخ ۸ شهریور ۱۳۹۳ مجرم شناخت. دیوان عالی کشور این حکم را در سوم آذر ۱۳۹۳ تایید کرد.

اصل ۲۶۲ قانون مجازات ایران،حکم اعدام جهت توهین به پیامبر اسلام و یا هر یک از دیگر پیامبران بزرگ را تصریح می کند.

حکم اعدام آقای عربی نقض آشکار تعهدات ایران تحت میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی در جهت احترام به آزادی بیان است.
arabi

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره Kurosh Pasyar

اینجانب کورش پاسیار متولد ۲۱.فروردین.۱۳۷۰ در شیراز می‌‌باشم بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ به دلیل حضور گسترده در تجمعات اعتراضی در شیراز، پس از دستگیری در سالگرد انتخابات در سال ۱۳۸۹ مجبور به ترک خاک شدم و در سال ۲۰۱۰ به کشور سویس آمدم، همواره در این چند سال دور از وطن، هیچگاه عقاید و نظراتم را فراموش نکرده و همچنان مبارزه خود در کشور سویس را ادامه دادم و همواره تا موقعی که جان در بدن دارم علیه نظام ظلم و استبداد مبارزه خواهم کرد تا حکومت مردمی و سکولاردمکرات در ایران پربا گردد. زنده باد ایران ، زنده باد آزادی Ich bin Kurosh Pasyar(Schweiz), zuständig für die Seculardemocrat-Internetseite, Nachrichten, Public Relationship, geboren am 21.01.1370 (10.04.1991) in Shiraz. Nach den Wahlen im Juni 2009 nahm ich an mehreren regime kritischen Versammlungen in Shiraz teil und wurde im Jahrestag der Wahlen im Jahr 2010 verhaftet und musste mein Land verlassen und in die Schweiz flüchten. Auch Jahre später im Exil, weit weg vom meinem Heimatsland behielt ich meine politische Einstellung und kämpfte stets gegen Verbrechen der Islamischen Regierung, dagegen ich witerhin, bis meinem Lebensende kämpfen werde, bis eine säkular-demokratische Regierung gegründet wird. Es lebe Iran, es lebe die Freiheit.